Kolęda 2021-2022

W najbliższym roku w archidiecezji poznańskiej nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie – poinformował bp Szymon Stułkowski. „Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św.” – czytamy w zarządzeniu wydziału duszpasterskiego Kurii.

Podobne wytyczne wydano w poznańskiej archidiecezji w ubiegłym roku. Podczas kolędowej Mszy św. duszpasterze powinni wygłosić okolicznościową homilię, odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów.

„Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej” – czytamy w liście podpisanym przez bp. Stułkowskiego.

Poznański biskup pomocniczy przekonuje, że warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów celebrowali „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.

Jedynie na wyraźne życzenie i zaproszenie rodzin księża mogą odwiedzić parafian z wizytą duszpasterską w miejscu ich zamieszkania, zachowując wszystkie restrykcje sanitarne.