Jak zachować się w kościele?

Kościół to nie panel dyskusyjny

Głośne rozmowy, śmiech, czy niekończące się dyskusje, to jedne z najmniej pożądanych zachowań w kościele. Wiele osób szuka w świątyni skupienia, aby w ciszy się pomodlić. Zachowaj  ciszę i skupienie zarówno przed rozpoczęciem Mszy Świętej, jak i w Jej trakcie. Niestosowne zachowanie może przeszkadzać innym obecnym w świątyni. Jeśli w kinie i teatrze nie rozmawiasz w trakcie seansu i spektaklu, to również w kościele tego nie rób!

Kościół to nie dom mody

Podczas wielu Mszy Świętych, zwłaszcza ślubnych, można zauważyć prawdziwą rewię mody. Przeciwnością jest przychodzenie na Mszę w całkowicie nieodpowiednim stroju (co często zdarza się zwłaszcza podczas upałów). Msza Święta to uroczystość, którą powinno się celebrować także poprzez stosowny i odpowiedni ubiór, jak to jest przyjęte w teatrze, operze, czy na rodzinnej uroczystości.  

Bądź punktualny

W każdej parafii wyznaczone są godziny Mszy Świętych. Jeśli na ważne spotkania z ludźmi się nie spóźniasz, to tym bardziej na spotkanie z Panem Bogiem. Są niestety osoby, które notorycznie się spóźniają na Mszę Świętą. W kościele jednak kwadrans studencki nie obowiązuje!

Przed Panem Bogiem klęka się na obydwa kolana

Gdy mężczyzna oświadcza się swojej wybrance przyklęka przed nią na jedno kolano. Tak samo wiele osób robi przed Panem Bogiem. To błąd. W kościele należy klękać na oba kolana. Tym bardziej nie wolno kucać lub przyjmować innych dziwacznych póz, czy figur. Gdy ktoś ma problemy z kręgosłupem lub nogami powinien wówczas stać i skłonić głowę.

Nie żuj gumy

Guma do żucia w kościele to bardzo przykry widok. Jest to nieeleganckie i świadczy o braku kultury danej osoby, która wchodzi do kościoła mając ją w ustach. Przeszkadza ona tym osobom we wspólnym śpiewie i odmawianiu modlitw. Absolutnie niedopuszczalne jest przystępowanie do Komunii Świętej z gumą do żucia w ustach!   

Chrupki i zabawki

Nie bez powodu dzieci określane są, jako „żywe srebra”. Dziecko musi pobiegać, pochodzić i czymś się zająć, bo nie usiedzi przez godzinę w jednym miejscu. Ale są granice swawoli. Zdarza się, że rodzice przynoszą do kościoła dziecku chrupki szeleszcząc jednocześnie opakowaniem. Niektórzy z rodziców, aby w czasie Mszy Świętej „zająć czymś” dziecko przynoszą z sobą ich zabawki lub maskotki. Jeśli dziecko zbyt przeszkadza w czasie liturgii, to lepiej pozostać z nim w przedsionku kościoła lub latem na zewnątrz.  

Procesyjne podchodzenie do ołtarza

Gdy rozpoczyna się czas Komunii Świętej wiele osób od razu rusza ze swoich miejsc, co wprowadza chaos i niepotrzebny tłok przy ołtarzu, a niekiedy dochodzi do przepychania.  Ciało Chrystusa należy przyjmować bez pośpiechu podchodząc procesyjnie według kolejności ustawionych ławek. Należy pamiętać o złożonych dłoniach, przyklęknięciu (jeśli Komunię przyjmuje się w postawie stojącej) i odpowiedzi „amen” po słowach szafarza „Ciało Chrystusa”. Po przyjęci Komunii i powrocie na swoje miejsce należy w skupieniu się pomodlić.

Przekraczając próg kościoła

Wchodząc do świątyni robimy prawą dłonią zanurzoną uprzednio w kropielnicy z wodą święconą w sposób czytelny i dbały znak krzyża na swoim czole, piersiach oraz ramionach (wpierw lewe, następnie prawe ramię) wymawiając przy tym, po cichu, formułę: „ W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen”. Panowie i chłopcy zanim przekroczą próg świątyni powinni pamiętać żeby zdjąć nakrycie głowy.

Telefony i aparaty fotograficzne

Wielu wiernych idąc do kościoła zabiera ze sobą telefon komórkowy. W kościele powinien być on wyłączony lub przynajmniej wyciszony, aby przypadkiem dzwoniący komuś telefon nie rozpraszał innych biorących udział we Mszy Świętej. Podczas liturgii i różnych ceremonii nie należy bez uzgodnienia z proboszczem robić zdjęć aparatem czy telefonem zgromadzonym wiernym, nawet gdy są naszymi krewnymi.