Trzecia Niedziela Adwentu

„Idźcie i głoście”

 

 1. III Niedziela Adwentu.
 1. Po każdej Mszy św. w okresie Adwentu u Pań z Caritasu można nabyć: ,,opłatki wigilijne”, świece wigilijne Caritasu, sianko, kolorowe opłatki dla zwierząt.
 1. W czwartek Msza św. w intencji członków Apostolstwa Dobrej śmierci.
 1. Od I do IV Niedzieli Adwentowej można składać trwałe artykuły spożywcze dla potrzebujących na święta w kościele lub w sklepie spożywczym w Baranowie.
 1. Roratnie Msze św. z udziałem dzieci przez cały Adwent od poniedziałku do środy o godz. 18:30 (dzieci przychodzą z lampionami).
 1. Próba zapisanych dzieci, które będą występować w Jasełka – w  poniedziałek po Mszy św. w kościele.
 1. Adwentowa spowiedź św. z zaproszonymi kapłanami będzie wyjątkowo – 16 grudnia – piątek – w godz. 16:00 – 17:30 i 18:00 – 19:30.
 1. W II, III i IV piątek Adwentu od godz. 18:00 do 18:30 – cicha adoracja Najświętszego Sakramentu, przygotowująca nas na przyjcie Pana Emanuela, później wieczorna Eucharystia z katechezą dla dorosłych o tematyce adwentowej.
 1. W przyszłą niedzielę po Mszach św. zbiórka ofiar na Caritas parafialną – cel: pomoc świąteczna dla potrzebujących z naszej wspólnoty.
 1. Spotkania duszpasterskie:
 • Zamawianie alb na I Komunię św. oraz mierzenie dzieci kl. III, które nie były w miniony czwartek, odbędzie się w niedzielę – 8 stycznia, po Mszy św. o godz. 12:00.
 • Próba scholi dziecięco – młodzieżowej w piątek o godz. 17:00 w salce.
 • Jeśli ktoś chciałby dołączyć do pielgrzymki Lourdes – Montserrat – Barcelona – Girona, termin 10 – 17. 09. 2017, organizowanej przez Biuro Podróży Focus, podaje telefon: 502 390 961. Wszystkie informacje znajdują się na oddzielnej linijce na stronie internetowej parafii.
 1. Formacyjne przygotowania młodzieży gimnazjalnej przygotowujące do przyjęcie sakramentu bierzmowania.
 • Klasy Trzecie:

– 14. 12. 16 (środa) godz. 18:30 w salce.

 • Klasy Drugie:

– 13. 12. 16 (wtorek) godz. 19:15 lub 14. 12. 16 (środa) godz. 17:00 – w salce.  

 1. Dziękuję:
 • Mieszkańcom Szamotulskiej, Białej i osiedla  za posprzątanie kościoła.
 • za ofiary na ,,Pomoc Kościołowi na Wschodzie”: 469,89 zł.
 1. Do sprzątania kościoła zapraszam mieszańców Wiosennej i Wierzbowej w piątek po  Eucharystii.
 1. Informację inwestycyjne i remontowe:
 • Dzielę się radosną informacją, że dzięki Wspólnocie Żywego Różańca – mamy zainstalowane nowe główne drzwi kościoła parafialnego. W tygodniu będzie założona zewnętrzna rama.
 • Po spotkaniu z Rada Ekonomiczną postanowiliśmy zdecydować się na remont kościoła chybskiego. Kościół w Chybach obejrzał specjalista, ocenił pęknięcia ścian i wstępnie stwierdził, że mogą być spowodowane wodą lub korzeniami liściastych drzew, ale nie wykluczył innych przyczyn. Aby stwierdzić w stu procentach – potrzeba odkopania ziemi wokół kościoła. Wstępnie ustaliliśmy to na wiosnę. Jeśli ktoś z parafian chciałby pomóc w tych pracach – proszę o kontakt ze mną. Jeśli zaś ktoś chciałby pomóc w remoncie finansowo, to można wpłacać ofiarę na konto parafialne, pod hasłem: Chyby – kościół. Podaję nr konta: 66 1050 1533 1000 0022 0142 2272 .
 1. Informacje, o parafii znajdują się na nowej stronie internetowej: baranowo.archpoznan.pl , stara strona będzie działać jeszcze przez rok: www.parjozef.org.
 1. Po Mszy św. – ministranci sprzedają prasę katolicką.
 1. Zmarł śp. Kazimierz Szymkowiak, zam. Baranowo – pogrzeb odbył się w miniony czwartek w Tarnowie Podgórnym, ze względu na grobu rodzinne. Dobry Jezu…
 1. Prośba Dyrekcji i Rady Rodziców Gimnazjum w Baranowie:

,,DZRWI OTWARTE”  W GIMNAZJUM W BARANOWIE

W związku z reformą oświaty od 1 września 2017 roku planowane jest utworzenie Szkoły Podstawowej w budynku Gimnazjum w Baranowie.

Zapraszamy rodziców i uczniów zainteresowanych podjęcie lub kontynuacją nauki w nowo powstającej szkole na DZWI OTWARTE, które odbędą się w środę 14 grudnia b.r. o godz. 17:30 w Gimnazjum w Baranowie.

Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej szkoły.

 1. Komunikat Kurii:

Jednym z elementów wychowania religijnego młodego pokolenia jest katecheza szkolna. Uczestnictwo w lekcjach religii jest ważną pomocą w kształtowaniu sumienia, budowania relacji z Bogiem oraz zdobywania wiedzy na temat wyznawanych prawd wiary i wspólnoty Kościoła.

Obserwujemy, że w ostatnim czasie w niektórych szkołach ponadgimnazjalnych na terenie miasta Poznania jakaś część uczniów rezygnuje z udziału w lekcjach religii.

Pragniemy przypomnieć uczniom jak i ich rodzicom wagę udziału w szkolnej katechezie, oraz zwrócić uwagę na konsekwencje rezygnacji z niej. Uczeń, który wypisuje się z lekcji religii nie może być dopuszczony do godności ojca lub matki chrzestnej, nie może także bez uzupełnienia zaległości przystąpić do sakramentu bierzmowania oraz sakramentu małżeństwa.

Pragniemy również przypomnieć, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie jest tym samym co katecheza szkolna, ponieważ nie prowadzi do pogłębienia życia religijnego oraz wprowadzania we wspólnotę Kościoła i życia sakramentalnego.

Analizując przyczyny rezygnacji niektórych uczniów z uczestnictwa w lekcjach religii zauważamy, że są one zróżnicowane i nie zawsze wynikają z innego światopoglądu. Tym bardziej zwracamy się z serdeczną prośbą do rodziców, nauczycieli i wychowawców, aby motywować młodego człowieka do podejmowania dojrzałych decyzji. Uczniów zaś prosimy, aby nie bali się twórczego udziału w lekcjach religii i pogłębiania wiary oraz wiedzy religijnej.

Wszystkich wiernych, którym leży na sercu wychowanie młodego pokolenia w wierze prosimy o dar modlitwy w intencji młodzieży i ich rodzin, a także w intencji katechetów, wychowawców i nauczycieli.

                                                         Biskup Damian Bryl

                                                         Wikariusz Generalny

                                                           ks. prob.  Andrzej Strugarek

                                                                              Baranowo, 11 grudnia  2016 roku